O klimatyzacji


Co to jest klimatyzacja?

Polega na utrzymaniu w  pomieszczeniach zamkniętych odpowiednich warunków klimatycznych: temperatury, wilgotności  oraz składu chemicznego powietrza - wolnego od zanieczyszczeń.

Co daje klimatyzacja:

Dzięki klimatyzacji można stworzyć warunki, w których użytkownik czuje się najlepiej, z odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Nowoczesne klimatyzatory wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając z niego nadmiar wilgoci oraz zapobiegając pleśni. Wszystko to można osiągnąć bez przeciągów i bez hałasu. Krótko mówiąc, klimatyzacja poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność i kondycję, co daje wiele korzyści, ponieważ kto czuje się dobrze, ten jest bardziej twórczy i produktywny. Co raz więcej osób dbających o zdrowie zwraca uwagę na jakość powietrza w pomieszczeniu.

Jak działa klimatyzacja:

Klimatyzator działa jak lodówka: jedna jego część zawiera parownik wciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia i wypuszcza je schłodzone, a druga - ze sprężarką i skraplaczem - pobiera powietrze z zewnątrz, aby schłodzić gaz krążący w klimatyzatorze i po dogrzaniu wypuścić to powietrze na zewnątrz. Modele z pompą ciepła mogą również
 grzać, co jest przydatne zwłaszcza jesienią i wiosną, kiedy centralne ogrzewanie jest wyłączone. 

Czyszczenie klimatyzacji:

Każdy klimatyzator wyposażony jest w filtry na których osiada kusz który powoduje słabszą wydajność pracy klimatyzatora oraz zwiększa jego zużycie energii elektrycznej. Konieczne jest ich regularne czyszczenie aby zapobiec nadmiernemu oblodzeniu parownika co skutkuje brakiem uzyskania zadanej temperatury. Na filtrach gromadzą się różnego rodzaju bakterie, grzyby, drobnoustroje które są niebezpieczne przede wszystkim dla naszego zdrowia. Bardzo  ważnym elementem do czyszczenia jest taca ociekowa. Brak tej czynności powoduje wyciekanie wody poza obudowę jednostki wewnętrznej, spowodowana zatkaniem się układu odprowadzania skroplin z tacy umieszczonej w urządzeniu.